3 Січня, 2020
Сайт fbu.ua опублікував список знакових подій, серед є ті, в яких взяли участь вихованці баскетбольної школи «Черкаських Мавп».
Другий українець закріпився в НБА
Вхованець баскетбольної школи БК «Черкаські Мавпи» Святослав Михайлюк нарешті почав отримувати стабільний ігровий час у складі клубу НБА Детройт Пістонс. Після трейду з Лейкерс в сезоні 18/19 українець майже не мав можливості показати себе у складі Пістонс, але, вже в цьому сезоні грає дедалі більше. Українець проводить в середньому майже 18 хвилин за гру, реалізовує 42.7% дальніх кидків і вже шість разів виходив на майданчик з перших хвилин. Символічним завершенням року для нашого захисника став домашній матч проти Юти, в якому Свят отримав 32 хвилини та набрав рекордні в кар’єрі 15 очок.
Ще один українець в НБА – більш досвідчений Олексій Лень, після не дуже впевненого старту сезону, зумів знайти свою гру, виходячи з лави. Наш бігмен додав у роботі на щитах, покращив кидкові показники після проблем з атакою на початку регулярки і, здається, налагодив взаємопорозуміння з лідером команди розігруючим Треєм Янгом. Справи у Атланти пока що йдуть не найркщим чином — команда посідає останнє 15 місце на Сході — однак, українець має стабільний ігровий час (18 хвилин), приносячи команді 8.4 очка та 5.2 підбирання.
8 місце збірної України на ЧС 3х3 та срібло на ЧС U-20 (червень, жовтень)
Чоловіча збірна України у складі Олександра Сизова, Антона Давидюка, Станіслава Тимофеєнка та Максима Закурдаєва потрапила до топ-8 команд світової першості з баскетболу 3х3, яка проходила в Амстердамі, Нідерланди.
Перемігши команди Пуерто-Ріко, Естонії та Монголії та поступившись збірній Росії команда Олега Юшкіна подолала груповий раунд, вийшовши у плей-оф чемпіонату світу. На жаль, подолати перший раунд – 1/4 фіналу – нашій команді не вдалося, українська збірна поступилась Латвії (7:21).
Тим не менш потрапляння до топ-8 на світовій першості з баскетболу 3х3, який розвивається від року в рік, стало успішним результатом для української збірної, яка була посіяна на турнірі під 12-м номером.
Ще одним не менш важливим досягненням у баскетболі 3х3 стало срібло нашої молодіжної команди на світовій першості у Ланьчжоу, Китай. Українська збірна у складі Євгена Балабана, Антона Мусієнка, Івана Ткаченка та Нікіти Руслова (обоє-гравці БК «Черкаські Мавпи») посіла друге місце на ЧС, подолавши груповий раунд зі 100% результатом – 4 перемоги у 4 матчах. Потім були перемоги у плей-оф над Аргентиною та Нідерландами та прикра поразка від росіян у фіналі. Тим не менш, Команда Тимура Арабаджи показала дуже високий результат, завершивши молодіжну світову першість на другому місці.
Друге місце збірної України на Універсіаді-2019 (липень)
Чоловіча збірна України з гравцем «Черкаських Мавп» у її складі – Іваном Ткаченком вдруге в історії завоювала срібло на Універсіаді. Сталося це на змаганнях 2019 року в Неаполі, де колектив Віталія Степановського дійшов до фіналу і лише в чемпіонському матчі поступився збірній США – єдиній команді, яка зуміла перемогти нашу команду в Неаполі – у груповому раунді та у фіналі.
В усіх інших матчах – проти Китаю, Фінляндії, Канади та Австралії – українська збірна перемогла, повторивши досягнення нашої команди 14-річної давнини. Тож успіх Віталія Степановського та його підопічних став одним із найяскравіших та найбільш пам’ятних досягнень для нашого баскетболу у році, що минає.
Заявка на проведення Євробаскету-2021 (квітень)
Важливою організаційною історією у роціі, що минає, стала заявка на проведення жіночого чемпіонату Європи-2021. Федерація баскетболу України боролася за те, щоб Київ та Запоріжжя вперше в історії країни прийняли фінальну частину дорослої континентальної першості. Заявку України також активно підтримала шведська федерація баскетболу, частину групового турніру мали зіграти у Стокгольмі.
Для подачі заявки ФБУ залучилася підтримкою муніципальних органів управління як у Києві так і Запоріжжі, а також дев’яти міністерств, які були готові посприяти проведенню великого турніра. На жаль, виграти цю боротьбу не вдалося — ФІБА віддала перевагу наддосвідченим в організації великих міжнародних змагань Франції та Іспанії.
Борис Рижик відпрацював у фіналі Євроліги (травень)
Український арбітр Борис Рижик залишається у когорті топових рефері світу. Підтвердженням цього факту є восьме призначення нашого судді на Фінал чотирьох найпрестижнішого клубного турніру Європи — Євроліги. Більш того Рижик вп’яте в кар’єрі працював саме на фіналі Євроліги. Відзначимо, що також у послужному списку українця робота на фінальних матчах Олімпіади-2016, чемпіонату світу-2014, а також робота на багатьох чемпіонатах Європи.
Вадим Miller Поддубченко — чемпіон світу з данків (червень)
Українець знову найкращий данкер світу. На світовій першості 3х3 в Амстердамі наш спортсмен Вадим Miller Поддубченко посів перше місце у контесті, вирвавши ефектну перемогу в додатковій спробі у поляка Пьотра Ґрабовскі після того, як обидва професіонали набрали по 87 очок після трьох спроб.
Домашній етап кваліфікації 3х3 (червень)
Ще однією великою подією в українському баскетболі 3х3 став домашній етап кваліфікації чемпіонату Європи. Матчі проходили в Києві на Троїцькій площі, що біля НСК Олімпійський. Івент зібрав чимало вболівальників, які заповнили трибуни на домашньому для наших команд турнірі.
Це були перші в історії України змагання з баскетболу 3х3 за участі національних команд. За місце у фінальній частині чемпіонату Європи боролись 10 чоловічих команд та 9 жіночих. Українські команди автоматично отримали місце на ЧЄ, тож на домашньому турнірі прагнули показати найкращі результати, щоб потішити своїх вболівальників.
Національні збірні отримали нових головних тренерів (липень)
Після завершення кваліфікації чемпіонату світу-2019 посаду головного тренера чоловічої збірної України залишив Євген Мурзін. ФБУ дійшла згоди про підписання контракту з авторитетним латвійським фахівцем Айнарсом Багатскісом, який працюватиме з головною чоловічою командою країни у відборі на чемпіонат Європи-2021.
Цього року Айнарс дебютувати на чолі керманича української збірної не зумів, адже перші відбіркові матчі наша команда зіграє лише у лютому 2020 року. А ось жіноча збірна України стартувала у відборі на Євробаскет-2021 на чолі із Срджаном Радуловичем, який після невдалого виступу нашої команди на континентальній першості 2019 року змінив на посаді головного тренера Горана Бошковича. Чорногорський фахівець взяв курс на омолодження ростеру української команди, яка після першого відбіркового вікна має в активі одну перемогу.
Перфоманс Аліни Ягупової проти Португалії (листопад)
Капітан національної збіної України Аліна Ягупова в 2019 році подарувала вболівальникам черговий яскравий індивідуальний виступ. У першому домашньому матчі кваліфікації Євробаскета-2021 лідерка нашої збірної, вийшовши на матч з травмою, на характері і майже “на одній нозі” набрала 29 очок, зробила 7 підбирань, 5 передач та 4 перехоплення. Наша команда після виїзної поразки від топової Бельгії вдома зуміла переграти португалок, а після матчу у Харкові трибуни просто не відпускали з майданчика головну зірку українського жіночого баскетболу Аліну Ягупову. До речі, Харків вперше в історії приймав матч національної баскетбольної збірної.
Київ-Баскет — у другому етапі Кубка Європи (листопад)
Клубний український баскетбол набирає обертів, про що свідчить не тільки збільшення команд та зростання конкуренції у внутрішній першості, а й виступ українських команд на євроарені. Віце-чемпіон України Київ-Баскет та володар національного Кубку Дніпро стали учасниками Кубку Європи ФІБА у сезоні 2019/2020.
На жаль, перший раунд євротурніра зуміла подолати лише одна команда: колектив Айнарса Багатскіса вийшов з групи з першого місця і продовжує боротьбу за вихід у плей-оф вже у другому груповому раунді. Український клуб в другому етапі стартував з двох перемог і має непогані шанси продовжити боротьбу за Кубок вже у чвертьфінальному раунді.